Конструктивізм, еклектизм, класицизм, хай-тек, модерн. Ви знаєте до якої сфери належать ці стилі? Якщо так, то це означає, що Ви добре обізнані у архітектурі. Якщо ні, то наша стаття Вам допоможе знайти відповіді. Далі коротко описані основні риси деяких міст та частин України.

Яка архітектура притаманна різним регіонам України

Південна Україна

Значний вплив на архітектуру півдня України мали мусульманські держави, які проіснували тут протягом п’яти століть. Одним з яскравих прикладів такої архітектури є «Замок Курісів», який поєднує в собі риси європейського та середньовічного мавританського стилів. Пам’ятка була майже знищена на початку 90-х років, але зараз проводяться реставраційні роботи. У Миколаєві є будівля, яка раніше була мечеттю (у 1795 році у с. Тернівка була побудована мечеть для задоволення релігійних потреб мусульманської громади). Пізніше церкву постійно перебудовували, це триває і зараз.

Одеса

Історія забудови Одеси була пов’язана із загальною розбудовою всього Північного Причорномор’я. Розбудова міста розпочалася під час правління царя Олександра І. Архітектуру цього періоду зараховують до стилю ампір (хоча насправді цей стиль у той час використовували для обмеженої кількості споруд).

У 18 столітті пануючим стилем був класицизм. Катерина II мріяла стати «філософом на троні» і щоб споруди нагадували споруди Александра Македонського. Таким чином місто оминуло періоди розвитку рококо і бароко, а більшість будівель збудовано в стилі пізнього класицизму. До найстаріших кам’яних храмів Одеси належала Покровська церква. Точної дати її заснування не збережено, зазвичай зазначають, що її заклали до 1819 року. Церква в стилі класицизму була вибудована за проектом архітектора Франца Фрапполі.

Пізніше почався період палацової архітектури (проект палацу пристосовували до конкретних потреб). Палаци перетворювали на лікарні, біржі, військові казарми, шпиталі, навчальні заклади.

Палаци первісно мали стриманий характер. У такому стилі працював військовий інженер Вікентій Ванрезант. Риси його будівель: відсутність скульптурного оздоблення та колон, присутність геометричних форм та трикутних фронтонів. Ванрезант автор проектів для Спасо-Преображенського катедрального собору, кам’яного будинку де Рібаса, житлової забудови для дворян та чиновництва.

Потім відбулося розчарування у стилі класицизму і стриманий декор відійшов на другий план. Тепер почали цінувати розкіш в декорі та почалося захоплення готичною архітектурою, неоготикою, необароко (новий театр за проектом архітекторів Гельмера та Фельнера) та неорококо (парадні сходи театру).

На зміну попереднім стилям прийшов модерн, його засновником вважають бельгійського архітектора Віктора Орта. Стилістика модерну притаманна приватним будинкам, промисловим спорудам та крамницям.

 

Західна Україна

На Заході України створювалися великомасштабні монастирські та палацеві комплекси – резиденції світських та церковних магнатів, архітектори зазнавали впливів центральноєвропейських митців рококо. У 50-70-і роки відбувалася реконструкція найважливіших сакральних комплексів Західної України  – Святоюрської резиденції українських греко-католицьких митрополитів у Львові та Василіанського монастиря у Почаєві.

Загалом в унікальній мурованій архітектурі Західної України найяскравіше виявлено європейські стильові ознаки. Землі, які перебували під владою Польщі досягли висот у мурованому будівництві, пов’язаному з католицьким культурним оточенням, на закінчення барокового етапу, у той час переважали архітектори-іноземці (французи, італійці, німці).

Львів

Архітектура Львова – це переплетення здобутків західної та східної культур українського народного мистецтва, що демонструє неповторність смаків та звичаїв. Будівлі міста поєднують стилі різних епох: від ренесансу до конструктивізму.

Львів – це місто, яке має найбільшу кількість історично важливих архітектурних та культурних пам’яток (понад 2000). На сесії ЮНЕСКО місто було внесено до списку Світової культурної спадщини.

Найдавнішою архітектурною пам’яткою є не тільки фрагменти оборонних стін Високого Замку, а й церква Святого Миколая (згадка про неї є у грамоті князя Лева 1292 року). Церква нагадує собор: товсті стіни та маленькі двері і вікна. Недалеко знаходиться храм Іоана Хрестителя, збудований у 1260 році для дружини князя Лева.

Архітектурний ансамбль площі Ринок займає особливе місце. Площа майже квадратної форми, з чотирьох сторін її оточують сорок чотири різнорідні за часом і стилем будинки. На перших поверхах багатьох будинків збереглися елементи готичної архітектури XV-XVI століття різних стилів (палац Бандинеллі, палац Корнякта). Також тут знаходиться аптека-музей, яка працює безперервно більше ніж 250 років.

У 1360 році поряд з площею Ринок було закладено Кафедральний (Латинський) собор. Його будівництво тривало майже 100 років. Це костел суворих і простих готичних форм, водночас монументальних і величавих. Вівтарна частина залишилась майже незмінною до нашого часу.

З середини XVI століття у всі сфери життя Львова проникають тенденції культури Ренесансу. Яскравим прикладом став збудований на Руській вулиці ансамбль Успенської церкви із трьох пам’яток: церкви Успення Богородиці, каплиці Трьох Святителів та вежі дзвіниці Корнякта.

Прикладами Ренесансної архітектури є каплиці Камп’янів (1619 рік) та Боїмів (1609-1617 роки). Це були свого роду мавзолеї – усипальниці багатих міщан. Каплиці вражають багатством скульптур, кам’яної різьби, рельєфів, детальних сцен євангельських сюжетів. Каплиця Боїмів декорована різьбленням на білому камені, що відтворює історію страждань Христа. Каплиця Камп’янів прикрашена ззовні різьбленими плитами також на євангельські теми. Фреска із зображенням Богородиці з Христом прикрашає східний бік каплиці. Всередині – бюсти Павла і Мартина Камп’янів.

З 30-х років XVII століття і до другої половини XVIII століття у львівській архітектурі використовують форми бароко. Першою бароковою спорудою у Львові став костел єзуїтів (1610-1630 роки). Це одна з найбільших культових споруд у Львові. Колись за глухими стінами костелу була єзуїтська колегія, а потім академія. У такому ж дусі був побудований храм Св. Марії для монастиря кармеліток босих.

Видатними пам’ятками архітектури пізнього бароко, що з’явилися у XVIII столітті, є собор Св. Юра та Домініканський собор, які виділяються своєю величчю і красою. Кафедральний собор Св. Юра збудовано у XVIII столітті в дусі візантійських традицій. В ансамбль входить храм, дзвіниця, капітула, митрополичі палати, сад. Такого поєднання декоративної різьби та архітектури не має жодна споруда міста. Особливою мальовничістю наділена тераса навколо храму.

Починаючи з 80-х років XVIII століття і майже до середини XIX століття львівська архітектура розвивається в руслі класицизму. Характерним зразком стилю класицизму є будинок № 4 на вулиці Краківській. Згодом завершенням класицизму став стиль ампір, який позначився на декоративних мотивах оздоб фасадів будинків на вул. Краківській, Вірменській, Театральній.

Уже в кінці першої половини XIX століття розвиток архітектури класицизму завершується і зароджується стиль еклектизму. Він панував до кінця XIX століття. Еклектизм широко використовував готику, Ренесанс й інші стилі. Імітація архітектури минулого в сполученні з новими засобами дала яскраві зразки будов того часу. Пам’ятками цього стилю: будівлі сьогоднішніх головних корпусів Львівського Національного університету ім. Івана Франка, НУ «Львівська політехніка», театру опери і балету імені Соломії Крушельницької. Особливо велично виглядає фасад центрального корпусу Львівського Національного державного університету ім. І. Франка, який прикрашений алегоричними постатями: «Галичина», «Дністер», «Вісла», «Освіта» та «Праця».

В архітектурі XX століття відбувся перехід до модерну і конструктивізму. У Львові цей стиль мав віденське забарвлення так званої сецесіії. Виразом цього стилю став будинок філармонії з сецесійними декоративними елементами фасаду і концертного залу. Принципи модерну пов’язувались з елементами народного мистецтва. Зразками українського модерну стали: будинок страхового товариства «Дністер» (тепер поліклініка), будинок Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка (тепер корпус музичного училища), будинок для Українського педагогічного товариства (тепер корпус Львівського лісотехнічного університету), «Академічний дім» (тепер корпус Української академії друкарства).

Східна Україна

На архітектуру Східної України вплинули московські та петербурзькі майстри класицизму. Переважають муровані храми з повторенням та сполученням різних їх типів. Виявлено місцеві стильові ознаки з елементами народної монументальної архітектури.

Харків

Місто має багато збережених історичних будівель. На вулиці Дарвіна знаходиться багато архітектурних пам’яток: Харківський будинок архітектора, студентська поліклініка, колишній особняк біолога Д. Алчевського. На вулиці Артема знаходиться житловий будинок «Червоний Банковець», який виконано у стилі арт-деко. Популярністю серед туристів користуються «Будинок золотої рибки», будинок з химерами, особняк професора Н. Сомова, провулок Кравцова, пасажирський залізничний вокзал.

«Будинок зі шпилем»  на площі Конституції, зводився поетапно у стилі ампір, складається

з семиповерховою основної частини, вежі зі шпилем висотою в 11 поверхів і 9 поверхового крила, добудованого пізніше. «Будинок зі шпилем» потрапив в символічний перелік на конкурсі «Сім чудес Харкова».

Сучасна архітектура також має яскраві зразки, наприклад «Будинок на Набережній» (мінімалізм у оформленні), новий корпус Історичного музею(має скляний фасад, що забезпечує велику кількість світла і простору для відвідувачів), арт-завод «Механіка. Інша земля».

Кожен, хто приїде до Харкова, обов’язково знайде в архітектурі щось своє.

 

Північна Україна

Архітектура Північної України представлена будівлями різних стилів. Далі короткий огляд найкращих пам’яток.

Трьох-Анастасіївська церква (Глухів, Сумська область). Храм названо на честь трьох святих – Анастасії Римлянини, Анастасії Узорішительниці та Анастасії Сербської. Збудовано за проектом академіка архітектури Андрія Гуни, замовниками були брати Микола і Федір Терещенки. Храм виконано у невізантійському стилі, зовні нагадує Володимирський собор у Києві.

Маєток Галаганів (с. Сокиринці, Чернігівщина).

Селище відоме завдяки палацово-парковому комплексу, який було побудовано полковником Павлом Ґалаґаном. Довжина палацу – 105 м. Територія прикрашена декоративними вазами та копіями античних скульптур. Також вражає ландшафтний парк, у якому збереглися альтанка у вигляді ротонди та місток у готичному стилі.

Костел Воздвиження Святого Хреста (Фастів, Київщина). Збудовано протягом 1903-1911 років. Західний фасад – асиметричний та має дві вежі. Над центральним входом розміщено кругле вікно, що є ознакою храмів готичного стилю. Особливістю інтер’єру є колони з пишними капітелями та стрункі пілястри. Костел Воздвиження Святого Хреста – яскравий зразок неготичного стилю.

Будинок з каріатидами (Суми). Збудований у 1886 році. Має башту, чотири каріатиди – жіночі скульптури, що встановлені замість колон та підтримують балкон.

Палац Ганських  (с. Верхівня, Житомирщина). Побудований у 1800 році шляхтичами Ганськими. Маєток виконано у стилі класицизму, інтер’єр – у стилі ампір. На території є сімейна каплиця-усипальниця. У палаці гостював письменник Оноре де Бальзак.

 

Центральна Україна

Будівля Златопільської гімназії. Будівництво завершено у 1891 році, меценатами виступили магнат Лазар Бродський та поміщик Митрофан Цвєтков. Корпус гімназії виконаний в еклектичному стилі з елементами архітектури ренесансу. Це яскравий приклад естетичного виконання споруд навчальних закладів кін. XIX століття. Зараз будівля потребує реставраційних робіт.

Палац Грохольських (с. Вороновиця, Вінничина). Цей палац було побудовано протягом 1770-1777 років польським магнатом Михайлом Грохольським. Маєток виконано у стилі раннього класицизму. Деякі елементи запозичені з епохи італійської школи Палладіо (XVI ст.). Будівля мала сорок три кімнати. До нашого часу збереглася частина ліпного декору. Раніше навколо знаходився парк французького типу (на жаль, зараз його немає).

Будівля Дворянського та Сільського банку (Полтава). Архітектурний об’єкт збудовано протягом 1906-1909 років. Ця будівля виконувала функції банківської організації, яка займалася регулюванням земельних питань. Будівля виконана у стилі модерн з елементами давньоруської архітектури за проектом Олександра Кобелєва.  В оформленні фасаду використані мозаїчні панно і різнокольорові керамічні вставки. У ніші над головним входом знаходяться фігури птаха-фенікс. Зараз тут знаходиться відділення СБУ.

Садиба Даховських (с. Леськове).

Фото findinukraine.com.ua

Споруда являє собою триповерховий палац у стилі англійського замку. Парадний вхід знаходиться у високій квадратній вежі, оточеній декількома круглими. Також був посаджений парк з рідкісних дерев та хвойний парк. Зараз територія маєтку закрита, але заздалегідь можна домовитись про екскурсію.

Церква Преображення Господнього (с. Мошни, Черкаська область). Її збудовано за розпорядженням Михайла Воронцова у 1830-1840 роках. Автор проекту – одеський архітектор Джорджо Торрічеллі. Церкву виконано у стилі еклектизму з елементами романтизму та готики. Визначною рисою будівлі є 50-метрова чотирикутна готична дзвіниця.

 

Кожна частина України має свої архітектурні особливості, які створюють неповторний образ міст та приваблюють туристів


Автор Карина Степанян – спеціально для abykudy.com.ua

 

*При написанні про Львів використано інформацію з туристичного каталогу – довідника «Львів історико-архітектурний»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *