Місто, куди щороку приїжджає більш ніж півтора мільйона туристів. Місто, яке за весь час свого існування перебувало у складі восьми держав. Можливо, саме тому тут можна знайти і ресторан у стилі підпільного штабу УПА, і єдиний в Україні пам’ятник Пікассо. Саме тому тут їздять нові швидкісні трамваї, а один із найбільших аеропортів Східної Європи названий на честь короля Данила Галицького, який правив у XIII ст.

Львів не перестає дивувати несподіваними місцями. Але якщо Ви тут вперше – погляньте на список із 10 місць, які нізащо не можна пропустити.

  1. Палац Потоцьких

Дворец_Потоцких

Відправною точкою стане пам’ятка, що слугує прекрасним зразком французького класицизму. За задумом архітектора, будівля поєднує вишуканий зовнішній вигляд та практичне внутрішнє планування. Проте це не єдине, що вражає туристів. Виявляється, у 1919 році під час святкування річниці з нагоди встановлення польської влади у Львові, американський льотчик, намагаючись під час показового польоту продемонструвати, що ж таке «вищий пілотаж», врізався у споруду, спричинивши вибух. Наприкінці ХХ століття поряд почали будувати тунелі для руху підземного трамваю, проте ще один стрес для будівлі – це вже занадто. Будівництво припинилося, і сьогодні тут розмістилася експозиція картинної галереї.

  1. Оперний театр

Opernyiy-teatr

Вийшовши з Палацу, повертаємо направо. Попереду – площа Міцкевича з пам’ятником поету. Тепер наліво. Ви – на проспекті Свободи. Ось і пам’ятник Шевченку. А попереду вже видно Оперний театр. Не можете згадати, де бачили його зображення? Дістаньте 20-гривневу купюру і погляньте на звороті. Будівлю часто порівнювали з Паризькою та Віденською оперою. Фасад поєднує стилі, характерні для різних епох та країн. Згори на перехожих дивляться вісім муз, Слава із золотою пальмовою гілкою в руках, Геній трагедії, драми і комедії. Будівля стоїть на ріці – справа від входу є двері, що ведуть у підземелля. Можна без проблем спуститися і прогулятися по місточку через Полтву.

  1. Каплиця Боїмів

Lwow_kaplica_Boimow_2

Залишаємо театр позаду і йдемо прямо. На перехресті вулиць Театральної та Дорошенка розташувався Латинський кафедральний собор Св. Марії та каплиця Боїмів. Будівля стоїть на місці колишнього міського цвинтаря, а стіни її повернуті на чотири сторони світу. Ще однією незвичною особливістю зовнішнього виду каплиці є фігура Христа на куполі. Споруда цікава своїми унікальними скульптурами. Тут можна побачити образ Христа Засмученого, мало розповсюдженого в іконографії. Ісус спирається щокою не на праву, а на ліву руку. «Таємна вечеря» зображує Іуду, який вже встиг отримати свої тридцять срібняків, і з-під крісла апостола виглядає диявол. Для створення скульптур, що знаходяться всередині, позували живі люди.

  1. Площа Ринок

rinok-4

Зовсім поряд – Площа Ринок. Облаштована за наказом короля Казимира ІІІ, вона тут знаходиться ще з ХІV століття. Саме він вирішив розбудовувати місто за класичними європейськими традиціями. Тут стоять 44 будинки – кожен не більше трьох поверхів у висоту та не більше трьох вікон у ширину; є лише декілька винятків, але це вже інша історія. Номерів тут раніше не було, а кожен будинок називався або за ім’ям власника, або за скульптурними елементами, присутніми на фасаді. Сьогодні кожна споруда пофарбована в інший колір, проте так було не завжди. У XIX ст. за наказом імператора їх усі зробили сірими, а оригінальні кольори відновили тільки через століття. Від площі відходить вісім вулиць, по дві з кожного кута, а периметр охороняють статуї античних богів – Нептуна, Діани, Амфітріти і Адоніса.

  1. Вірменський квартал

Виходимо на вулицю Краківську, повертаємо направо, і вже за п’ять хвилин ми у Вірменському кварталі. Вірменська громада – одна з найдавніших у Львові. Вона займала територію за межами стародавнього міста, де облаштувала шматочок батьківщини із власним законодавством та унікальною архітектурою. Тут була бібліотека, друкарня, школа, театр, лікарня. З-поміж інших будівель, до сьогодні зберігся один із найстаріших будинків у місті з цікавим фасадом – Будинок пір року. Тут мешкав відомий художник Христофор Захнович.

Якщо Ви стомилися, можете зайти в одну з кав’ярень поблизу та відпочити. Але не довго – попереду ще стільки ж цікавого!

  1. Домініканський собор

69935296

Якщо іти в сторону вулиці Підвальної, з правого боку побачимо Домініканський собор – один із перших костелів у Львові. Це дійсно вражаюча споруда! Костел був збудований ще у ХІІІ ст. для принцеси Констанції, дружини короля Лева Даниловича. У монастирі, який існував при костелі раніше, колись ховалася від свого нелюбого чоловіка Гальшка Острозька. Тут є підземелля, куди можна спуститися у супроводі екскурсовода – він детально розкаже про історію Домініканського собору, а також згадає декілька цікавих історій та казусів, що трапилися як в далекому минулому, так і нещодавно.

  1. Успенська церква та вежа Корнякта

Обходимо Домініканський собор і виходимо до пам’ятника першодрукареві Івану Федорову. Тут розташувався невеликий книжковий ринок – в основному букіністи. Старенькі книги із зачитаними сторінками вписуються в краєвид надзвичайно гармонійно, стаючи доповненням до атмосфери давнього міста. Тут знаходиться ще одна вражаюча споруда – Успенська церква. На перший погляд – нічого незвичайного, але вона так і вабить туристів. Проект будівлі був розроблений італійським архітектором, а храм будувався на кошти волоських (тобто молдовських) правителів. Саме тому церкву іноді називають Волоською. Будівництву вежі посприяв львівський купець та меценат грецького походження Костянтин Корнякт. Це була найвища вежа того часу, а тому виконувала оборонну функцію. За переказами, з цієї вежі міський стрілець поцілив з лука в капелюх самого Карла XII під час оборони міста. На стінах – станковий живопис XVII століття. Всередині – двадцять унікальних ікон та неймовірної краси вітражі. До архітектурного ансамблю входить Трьохсвятительська каплиця, прикрашена орнаментом з виноградної лози.

  1. Міський арсенал

17819203

Справа – оборонна споруда XVI, що знову ж таки вражає своїм виглядом. Музей зброї якось ніколи особливо не приваблював. Хоч це чи не єдиний музей зброї в Україні. Хоч тут і експонується одна з найбільших колекцій холодної та вогнепальної зброї в Європі. Але дощ та відсутність парасольки заставили зайти всередину. Як виявилося, виставка – просто неймовірна! Розглядаючи експонати, можна простежити, як розвивалася військова майстерність та стратегія багатьох народів світу. Шаблі, рушниці, обладунки. Японська, іранська, західноєвропейська колекції. Колись тут тримали полонених гайдамаків. В давнину поряд зі спорудою була майстерня зброї, а сьогодні – постійно діючий ринок вуличної їжі.

  1. Бернардинський монастир і костьол

Lviv_-_Bernardyny_-_01

Йдемо по дерев’яній бруківці через Глинянську вежу і потрапляємо на монастирське подвір’я. Поряд – багато споруд оборонного типу, адже ця будівля була споруджена на початку XVII століття за мурами старого міста. Легенди та історичні факти, пов’язані з монастирем, переплелися настільки тісно, що вже не зрозуміло, де реальність, а де – вигадка. В XV столітті тут з’явилося цілюще джерело – одразу ж після поховання на території монастиря захисника Львова святого Яна. Тут у ході національно-визвольного були вбиті українці, які хотіли відкрити браму міста Богданові Хмельницькому. А годинник на вежі уже сотню років показує не зовсім правильний час: начебто колись монах перевів його на п’ять хвилин вперед, щоб перехитрити загарбників – міська брама зачинилася прямо у них під носом!

  1. Парк «Високий Замок»

Високий_Замок_(парк,_Львів)-3

А тепер виходьте на вулицю Винниченка та прямуйте до Замкової. Саме тут знаходиться підйом на Високий Замок. Мабуть, все таки, варто попередити «першопрохідців» про одну дрібничку: подолавши сотні сходів та вибравшись на верхівку, Ви зрозумієте, що ніякого замку тут нема. Розчаровані? Не варто засмучуватися.

vys-zamok

Адже звідси видно увесь Львів – і Старе місто, і нові мікрорайони. Повільно обходячи оглядовий майданчик, Ви бачите, як розбудовувалося та змінювалося Місто Лева.

Вдалині видно гірські хребти Карпат. Так, їх і справді можна побачити із найвищої точки Львова! А замок? Замок тут колись і справді був.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *