Людський організм – один з найбільш складних налагоджених механізмів в природі. Все, навіть самі дрібні шестерні виконують свою власну функцію. Можна деколи здивуватися, як природа все передбачила і створила настільки складна взаємодія між тисячами нервових закінчень: від регулювання нормальних показників життєдіяльності до «самооборонних» функцій. Саме про останніх і піде мова.

vitivian man

У загальній складності таких захисних механізмів у людського тіла налічують 10.

1. Позіхання

Хто з нас не любить смачно позіхнути? Це приємне відчуття хвилинного розслаблення, коли ми, потягуючись, думаємо про теплого ліжка і пледі. Насправді позіхання – маловивчене прояв живого організму, але дещо науці вже відомо.

Головною причиною позіхання є нестача кисню в організмі: під час зіва в організм надходить більше повітря, ніж при звичайному диханні, тим самим відновлюючи його кількість. Вчені-фізіологи стверджують, що нестача кисню провокується перегрівом, перевантаженням головного мозку. Згадайте: саме в процесі напруженої роботи, часте недосипання, погане нерегулярного харчування ми солодше всього позіхаємо. Таким чином надходить сигнал у головний мозок, щоб той спровокував глибокий вдих, наслідком якого через верхнє небо пройде повітря і охолодить головний мозок і розслабить м’язи.

zev

2. Чхання

Ще один захисний механізм. Зазвичай людина чхає, коли йому щось «в ніс попало». Тоді ми різко чихаем і ніби звільняємося від агресора. Це дійсно так. Коли в носоглотці зібралося досить шкідливих бактерій, мікробів, людина вичихує їх. Саме таким чином ми не допускаємо, щоб шкідливий елемент проник далі в організм і спровокував хвороба. Згадайте тільки, що першою ознакою ОРР є часте чхання. А значить організм говорить вам про те, щоб ви прочистили дихальні шляхи, щоб уникнути злягти з температурою.

chikh

3. Потягування

Один з найбільш контрольованих механізмів. І тим не менш, дуже важливий для нормального функціонування фізичного тіла, особливо для м’язів. Під час потягування ми готуємо наше тіло до майбутніх фізичних навантажень, що чекають нас протягом дня, тому рекомендована легка зарядка після сну, щоб привести м’язи в тонус. Також потягування покращує настрій, рідше апетит.

tortilla

4. Гикавка

З самого раннього дитинства дітей вчать боротися з гикавкою: кожна дитина з малих років знає як мінімум три способи, як припинити гикати. Але якщо ми звернемося до причин цієї самої гикавки, то побачимо, що варто було б вчити дітей не обороні, а її запобігання.

Одними з головних причин гикавки є переохолодження і переїдання. Перше зустрічається виключно у малих дітей, а ось друге у всіх інших. Справа в тому, що коли ми погано пережовуємо їжу, ковтаємо її, буквально запихиваемся, ми тим самим провокуємо роздратування блуждавшего нерва, який тісно прилягає до шлунку і діафрагмі. Саме таке роздратування спонукає гикавку. Стало бути, необхідно знати міру і ретельно пережовувати їжу.

woman

5. Міоклонічні судоми

Чи Часто вам доводилося вже ось-ось поринути в приємний і обволікаючий світ сну, коли буквально кожна клітинка тіла розслабляється, і вас несподівано підкидало на ліжку, ніби вдарили струмом? Найчастіше в ці секунди вам сниться, що ви провалюєтесь кудись, впадеш на землю, поскальзываетесь… В медицині таке явище називається «миоклоническими судомами».

Що ж є причиною?

Коли людина засинає, дихання різко знижується, пульс, отже, сповільнюється, всі групи м’язів розслабляються – загалом відбувається різке припинення всіх фізичних процесів. Саме тоді людський мозок сприймає це як передсмертний стан і посилає потужний електричний заряд в м’язи, щоб завести повністю всю систему знову. Це дія схоже з електрошоком, що застосовується для реанімації людини.

man

6. Розбухання шкіри від вологості

Чи замислювалися ви, чому після тривалого прийняття гарячої ванни, подушечки ваших пальців зморщуються? Виявляється, і це дивне явище – механізм порятунку!

Під час тривалого контакту з вологою, організм розуміє, що там, де надлишок вологи, може виявитися слизько. Тому шкіра на пальцях зморщується, чим забезпечується більша зчеплення при контакті з вологим і слизькими поверхнями. Сила тертя різко збільшується і захист від падіння людині не загрожує. Після такого себе відчуваєш на третину людиною-павуком…

senses

7. Втрата пам’яті

Не завжди є результатом зустрічі з тупим важким предметом. Первинно – це захисний механізм, що захищає людську психіку від пережитого стресу, спровокованого шоковими обставинами. Дуже часто люди втрачали пам’ять після пережитих різних катастроф: стихійні лиха, ДТП, смерть близьких. Таким чином надходить сигнал про «видалення» абсолютно не потрібних спогадів, які все одно не принесуть користі людині.

lost memory

8. Гусяча шкіра


Теж один з оборонних рефлексів людини. У нього двоїста історія: витоки сягають далеко вглиб століть, але тільки кінці видно досі. Отже, найголовніша функція, яку виконує гусяча шкіра, – зменшення виділення тепла організмом через пори.

У доісторичні часи, коли наші предки були мало відрізняються від мавп, у них на тілі був рівний густий шерстяний покрив. Він служив для них терморегулятором, а гусяча шкіра з’являлася в моменти перепаду температури, також як застереження ворогові (шерсть піднімалася, і предок візуально ставав більше). Досі цим прийомом користуються тварини, особливо смішно це у котів проявляється.

Сьогодні ж людина позбавлена такого рясного волосяного покрою, але старий трюк з гусячою шкірою не забутий і відмінно зберігає тепло.

9. Сльози

Вчені з’ясували, що сльози являють собою куди більш важливу функцію, ніж ми звикли думати.

По-перше, це захисна реакція очі, коли в нього потрапляє чужорідне тіло. Ми часто починаємо плакати», коли ріжемо цибулю або в око залетіла комашка.

По-друге, це потужний природний антидепресант. Коли людина відчуває біль, фізичну або моральну, найчастіше наші очі негайно зволожуються і наповнюються рідиною (сльозами). Така реакція служить відволікаючим маневром, щоб вражені системи змогли відновитися.

Більше того, у 80-ті роки минулого століття в СРСР були проведені дослідження, які показали, що рани у тварин загоюються краще і швидше, коли їх слізні залози виділяють рясно рідина, і навпаки, гірше і повільніше, коли функція порушена.


Джерело

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *